www.industriogteknik.com

ABB E-mobility leverer otte 400 kW ladestandere til Eviny og sikrer lynhurtig opladning i Odense

Eviny og ABB E-mobility gør elbilopladning nemmere ved Odense, tæt på den fynske motorvej, med pålidelige ladestandere og fælles fokus på hurtig opladning.

  global.abb
ABB E-mobility leverer otte 400 kW ladestandere til Eviny og sikrer lynhurtig opladning i Odense

Antallet af elbiler i Danmark stiger hastigt, og knap 70 procent af de nyindregistrerede personbiler i Danmark kører på el. Derfor er der et stort behov for hurtigere ladestandere på trafikknudepunkter i hele landet, så bilisterne ikke skal holde i kø eller acceptere, at ladestanderne er langsomme. Det har fået den nordiske ladeoperatør Eviny til at udvide antallet af lynladestandere i Danmark i samarbejde med ABB E-mobility, som på globalt plan er blandt de førende inden for ladeløsninger.

ABB E-mobility har senest leveret otte 400 kW ladestandere af typen A400 til Evinys nye lynladerstation på Drejebænken i Odense. De otte ladestandere blev indviet den 10. juli 2025.

A400 er udviklet med henblik på at give bilisterne en pålidelig, hurtig og let opladning. Den store skærm på 32 tommer og nye brugergrænseflade gør det let for bilisterne at betjene ladestanderen, og det betyder, at bilisterne hurtigt kan komme videre.

Det store fokus på at give elbilejerne en god oplevelse har ført til, at ABB E-mobility har vundet to priser for design og brugervenlighed hos henholdsvis Red Dot Design Award og iF Design Award.

Tæt samarbejde med Eviny
Det er ikke første gang, at ABB E-mobility og Eviny har indgået aftaler om ladestandere. De to virksomheder har blandt andet samarbejdet om lynladere ved Veri Center i Risskov. I alt har Eviny indtil videre bestilt 100 ladestandere til Danmark, Norge og Sverige hos ABB E-mobility, for Eviny har store ambitioner om vækst.

Fremtidssikret løsning
Evinys Head of Public Charging, Odd Olaf Askeland, understreger, at Eviny er særdeles godt tilfredse med samarbejdet med ABB E-mobility.

Vi går efter kvalitet, og det er den primære årsag til, at vi samarbejder med ABB. Vi har de samme målsætninger – det skal være hurtigt at oplade bilen, brugervenligheden skal være i top, og ladestanderen skal være pålidelig. Designet er også rigtig godt, så vi er meget tilfredse. Evinys og ABB’s brands passer godt sammen, og vi ser frem til at fortsætte samarbejdet i forbindelse med vores ekspansion, siger Odd Olaf Askeland.

Udover en lang række ladestandere i Norge, Sverige og Danmark har Eviny også 21 ladestationer i Tyskland, hvor de planlægger at etablere yderligere 200 ladestationer over de næste par år.

A400 vinder frem
ABB E-mobility har allerede et godt samarbejde med flere ladeoperatører over hele verden om A400, som altså yder 400 kW.

Der er to udtag i hver af de otte 400 kW ladestandere på Drejebænken i Odense, så hvis to biler benytter den samme ladestander, er effekten 2X200 kW. Det er i de fleste tilfælde rigeligt til at sikre en hurtig opladning, da det ofte er bilerne, der sætter begrænsningen for, hvor hurtigt bilen kan lades op. Et stigende antal elbiler er dog i stand til at få fuld effekt af en 400 kW ladestation, og det betyder, at bilerne i mange tilfælde kan lade fra 10-80 procent på 15-20 minutter.

www.abb.com

  Spørg efter mere information…

LinkedIn
Pinterest

Slut dig til de mere end 155.000 læsere af IMP