www.industriogteknik.com

Nye motorer, gear og encodere med Ø 16 mm til FAULHABERs produktsortiment

Perfekt synergi for maksimal ydeevne.

  www.faulhaber.com
Nye motorer, gear og encodere med Ø 16 mm til FAULHABERs produktsortiment
Nye motorer, gear og encodere med Ø 16 mm til FAULHABERs produktsortiment © FAULHABER

Nye højdepunkter for komplette løsninger inden for drivteknologi: Med den nye størrelse af SXR-motorerne, den kraftfulde motor i den nye GXR-serie, den højpræcise encoder og det matchende gear, præsenterer FAULHABER produkter, der er perfekt afstemt med hinanden, kommer fra én enkelt kilde og alle har en diameter på Ø 16 mm. Denne kombination muliggør optimal effektivitet, maksimal dynamik og absolut præcision – ideel til højteknologiske industrier og krævende anvendelser inden for industriel automation, robotteknologi og medicinsk teknologi.

Nyt i produktsortimentet: DC-motorer i GXR- og SXR-serierne
Den nye børstede motor 1627 GXR med kobber-grafit-kommutering imponerer med høj ydeevne og en bred vifte af udstyrsmuligheder, som gør det muligt at imødekomme kravene til moderne drivløsninger. Den tilbyder fleksible spændingsvarianter fra 4,5 V til 24 V og forskellige lejekonfigurationer. Motoren kan også tilpasses individuelt – fra modifikationer på for- og bagaksler til muligheder for anvendelse i vakuum eller højtemperaturomgivelser. Optimeret rotorafbalancering sikrer jævn drift og bidrager til motorens holdbarhed. Den sekskantede viklingsteknologi, som har høj kobberfyldningsgrad og en optimeret andel af lige linjer, sammen med høj-kvalitetsmagneter, sikrer temperaturstabilitet og forbedrer den samlede ydeevne.

Disse egenskaber kendetegner også den nye størrelse i den ædelmetal-kommuterede SXR-serie – de eksisterende 1218 og 1228 SXR får nu selskab af en ny version i størrelsen 1627 SXR. Den har en fremragende effekt-til-volumen-forhold og er ideel til højteknologiske applikationer. Alle komponenter i SXR- og GXR-serierne er RoHS-kompatible, og de elektriske forbindelser tilbyder en række konfigurationsmuligheder.

Det er nemt at kombinere GXR- og SXR-motorerne med de metalliske planetgear i GPT-serien. Især den nye diameterkompatible 16GPT er ideel til krævende applikationer med begrænset installationsplads. Den optimerede konstruktion tillader høje hastigheder og gør det muligt at bruge hele motorens hastighedsområde. Derudover sikrer det stabile design, at ekstreme kræfter kan overføres pålideligt, og store belastninger kan håndteres uden problemer.

En anden allieret: den nye magnetiske encoder IEX3
Med den nyeste chip-teknologi tilbyder IEX3 og IEX3 L høj opløsning og positionsnøjagtighed, som typisk når 0,3°. Udstyret med et bredt spændingsområde – både 3,3 V til batteridrevne applikationer og 5 V er muligt – og et temperaturområde fra -40 til 100 grader Celsius, er encoderen både fleksibel og robust. IEX3 (L) fås med eller uden line-driver og er både ekstremt kompakt og let at vedligeholde – ideel til brug sammen med de nye FAULHABER SXR- og GXR-motorer.

Takket være den sømløse tilpasning af komponenterne får udviklere og ingeniører en kompakt, kraftfuld og pålidelig komplet løsning, som åbner nye muligheder for moderne drivsystemer.

Nye motorer, gear og encodere med 16 mm diameter

 

  Spørg efter mere information…

LinkedIn
Pinterest

Slut dig til de mere end 155.000 læsere af IMP